mifocink

Magyar futballról érdekek nélkül

Alapítvány Fülöp Marci emlékére

Május 4-én a X. kerületi önkormányzat épületében sajtótájékoztatót tartott Fülöp Ferenc és Fülöpné Benjamin Gabriella, a tavaly novemberben elhunyt válogatott kapus, Fülöp Márton szülei, melyen bejelentették a fiukról elnevezett alapítvány létrejöttét.

„Azért gyűltünk itt össze, hogy emléket állítsunk egy csodálatos fiatalembernek és sportolónak – mondta Kovács Róbert polgármester. – Ez a kezdeményezés pedig azért is példaértékű, mert éppen azzal állítunk emléket, hogy közben a fiatal tehetségek fejlődését támogatjuk.”

Fülöp Márton május 3-én lett volna 33 éves, a nevét viselő alapítvány legfontosabb feladatainak tekinti a tehetséges fiatal labdarúgók, a daganatos betegséggel küzdő gyerekek, valamint a X. kerületi oktatási intézmények, általános iskolák és gimnáziumok támogatását (az első a Szent László Általános Iskola), és tanulmányi támogatás nyújtását.

Az alapítvány egyik kezdeményezésében útjára indul a Fülöp Márton Kapustábor is, melynek rendszeresen Balatonfüred ad majd otthont, idén június 27. és július 1. között. Ezen a Magyar Labdarúgó-szövetség szakmai támogatásával minden megyéből érkeznek az edzőik által kijelölt 15-16 éves tehetségek, a munkát pedig egykori válogatott és élvonalbeli kapusok irányítják.

Az idei évtől minden évben kiosztják az NB I-es idény legszebb védéséért járó Fülöp Márton díjat is, melyet egy szakmai grémium ítél oda, és a Hivatásos Labdarúgók Szervezetének éves díjátadó ünnepségén adnak át májusban.  

„Életünk harminc éve összefonódik ezzel a kerülettel, ezért is döntöttünk úgy, hogy a kapcsolatot még szorosabbra fonjuk – mondta Fülöp Ferenc. – Feleségemmel sokat gondolkodtunk azon, hogyan állíthatnánk méltó emléket Marcinak, amely az ő akaratával összhangban a jövő generációit is segíti.”

A sajtótájékoztatón részt vettek az alapítvány kuratóriumának tagjai, Király Gábor és Juhász Roland válogatott labdarúgók, Gujdár Sándor 25-szörös válogatott kapus, aki a tábor szakmai munkáját koordinálja majd, valamint Pölöskei Gáborné, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ elnöke, aki hivatása révén kiemelten fontosnak tartja az ifjúság nevelését, családi és baráti kapcsolatainak köszönhetően pedig szimpatizál a labdarúgás ügyével is. Fülöp Mártont kisgyermekkora óta ismerte, a férje (Pölöskei Gábor volt válogatott csatár) edzője is volt Marcinak.

„A tehetséggel élni kell, nem szabad elhanyagolni – mondta a KLIK vezetője. – Marci nagyszerű és tehetséges ember volt, ez az alapítvány pedig lehetővé teszi mások számára is, hogy kitörjenek a középszerűségéből.”

A sajtótájékoztatóm felszólalt a válogatott kapus Király Gábor is, aki szerint a tehetség csak harminc százalék. „A többi hetven százalék a munka, ami nélkül nincs teljesítmény – fogalmazott. – Erre Marci a legjobb példa, aki ezért is jutott el az angol élvonalig és a magyar válogatottig. Nekünk pedig kötelességünk nemcsak tartani, hanem továbbvinni ezt a szintet.”

„A karrierünk párhuzamosan alakult, szinte együtt kezdtem a pályafutásom vele az MTK-ban – emlékezett Juhász Roland, a Videoton védője. – Ez lassan húsz éve volt, de Marci már fiatalon is példát állított elénk. A tanulás jelentőségét már korán, szinte gyerekként felismerte, és különösen örömteli, hogy ezt az eszmét az alapítvány továbbviszi.”



Ezeken kellene változtatni az MLSZ-nek! 83 éve várnak a szurkolók erre a döntőre!